Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

MG78

Zamieszcza fakty od: 26 października 2017 - 18:09
Ostatnio: 22 maja 2020 - 17:14
  • Faktów na głównej: 16 z 21
  • Punktów za fakty: 287
  • Komentarzy: 1
  • Punktów za komentarze: 0
 
zarchiwizowany
W Hiszpanii popularną potrawą jest jajecznica z kiełbasą chorizo. Danie nosi bardzo nietypową nazwę "Duelos y quebrantos" co w wolnym tłumaczeniu znaczy "Pojedynki i straty". Potrawa była jedzona przez Don Kichota z La Manchy i to właśnie wydanej w 1605 roku powieści zawdzięcza swoją sławę.
La Tomatina to święto odbywające się od 1945 roku w Bunol obok Walencji polegające na wielkiej bitwie na pomidory. Święto swoją genezę ma w zwykłej bójce, podczas której uczestnicy chwycili za znajdujące się obok pomidory. La Tomatina corocznie przyciąga do miasta tysiące turystów. W 2012 roku niewielkie miasteczko jednego dnia odwiedziło aż 50 000 osób.
Na średniowiecznym zamku Carcassonne z okazji 20-lecia wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO zainstalowano bardzo kontrowersyjną instalację artystyczną. Żółte pasy wykonane nieinwazyjną metodą oglądane z jednego miejsca tworzą symetryczne okręgi. Instalacja autorstwa Felice Varini zniknąć z murów zamku ma dopiero 30 września 2018 roku.
Postojna Jama to największa i najczęściej odwiedzana przez turystów jaskinia Europy. Uznawana za największą atrakcję Słowenii wyróżnia się nie tylko rozmiarem i ciekawymi formacjami skalnymi, ale również żyjącym w niej Odmieńcem Jaskiniowym nazywanym "Ludzką Rybą".