Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

MG78

Zamieszcza fakty od: 26 października 2017 - 18:09
Ostatnio: 7 sierpnia 2019 - 13:24
  • Faktów na głównej: 11 z 15
  • Punktów za fakty: 187
  • Komentarzy: 1
  • Punktów za komentarze: 0
 
zarchiwizowany
W Hiszpanii popularną potrawą jest jajecznica z kiełbasą chorizo. Danie nosi bardzo nietypową nazwę "Duelos y quebrantos" co w wolnym tłumaczeniu znaczy "Pojedynki i straty". Potrawa była jedzona przez Don Kichota z La Manchy i to właśnie wydanej w 1605 roku powieści zawdzięcza swoją sławę.
La Tomatina to święto odbywające się od 1945 roku w Bunol obok Walencji polegające na wielkiej bitwie na pomidory. Święto swoją genezę ma w zwykłej bójce, podczas której uczestnicy chwycili za znajdujące się obok pomidory. La Tomatina corocznie przyciąga do miasta tysiące turystów. W 2012 roku niewielkie miasteczko jednego dnia odwiedziło aż 50 000 osób.
Na średniowiecznym zamku Carcassonne z okazji 20-lecia wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO zainstalowano bardzo kontrowersyjną instalację artystyczną. Żółte pasy wykonane nieinwazyjną metodą oglądane z jednego miejsca tworzą symetryczne okręgi. Instalacja autorstwa Felice Varini zniknąć z murów zamku ma dopiero 30 września 2018 roku.
Postojna Jama to największa i najczęściej odwiedzana przez turystów jaskinia Europy. Uznawana za największą atrakcję Słowenii wyróżnia się nie tylko rozmiarem i ciekawymi formacjami skalnymi, ale również żyjącym w niej Odmieńcem Jaskiniowym nazywanym "Ludzką Rybą".
San Marino to najstarsza republika świata. Kraj założony w 301 roku przez św. Maryna (wł. San Marino) jest jednym z najmniejszych państw świata, a wjeżdżających na jego terytorium wita napis: "Witaj w starożytnej krainie wolności" (wł. "Benvenuti nell'Antica Terra della Libertà").
Ruin puby to bary charakterystyczne dla Węgier, a przede wszystkim dla ich stolicy - Budapesztu. Ruin puby charakteryzuje ciekawy, nieszablonowy i zazwyczaj dość straszny wygląd. W dekoracjach często umieszczona jest ukryta symbolika, a wiele rzeczy nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. W Budapeszcie funkcjonuje kilkadziesiąt ruin pubów, najpopularniejszy i największy z nich to Szimpla
Metalkova Mesto to dzielnica będąca częścią stolicy Słowenii - Lublany. W 1994 roku to miejsce opuściła jugosławiaska armia pozostawiając po sobie kilka budynków, które szybko zamieniły się w squot. Od tego czasu dzielnica zamieszkiwana jest przez anarchistów i artystów, którzy nie stronią od używek. Dzielnica pełna jest nietypowych instalacji artystycznych, barów oraz lokali muzycznych.
Naddniestrze to nieuznawany przez większość państw kraj pomiędzy Ukrainą i Mołdawią, który po ogłoszeniu wyjścia Mołdawii z ZSRR zadeklarował pozostanie w Związku Radzieckim. Naddniestrze ma 200 kilometrów długości i kilkanaście kilometrów szerokości. W jego fladze i godle znajduje się sierp i młot, a na głównym placu stoi ogromny posąg Lenina. Po aneksji Krymu, władze tego małego państwa wystąpiły do Rosji z prośbą o wcielenie ich w jej skład.