Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

Owczarczak

Zamieszcza fakty od: 24 lutego 2014 - 23:27
Ostatnio: 8 marca 2023 - 19:22
  • Faktów na głównej: 40 z 48
  • Punktów za fakty: 1759
  • Komentarzy: 3
  • Punktów za komentarze: 3
 
Gajusz Juliusz Solinus (III wiek n. e.) to pierwszy znany autor klasyczny
 (po Tertulianie, pisarzu chrześcijańskim), który wspomina o mieście Gomora, obok Sodomy. Wcześniejsze świadectwo zestawiające te dwa miasta, to tzw. graffito (CIL IV 4976) w jednym z pompejańskich domów.
Mitologiczny bożek Pan swoim krzykiem miał wywoływać wśród ludzi i zwierząt nagły popłoch, bezpodstawny lęk i przerażenie. Ten strach paniczny (θορύβου Πανικοῦ) i zamieszanie podczas wojny mogły doprowadzić do roszady jednostek wojskowych, które pod wpływem strachu mogły mylnie interpretować ruchy wroga.
Łacińskie 'metae' wbrew pozorom nie oznaczało mety (końca wyścigu), lecz punkty nawrotu ('spina') na końcach centralnego muru, wokół którego odbywał się wyścig rydwanów.
Podczas widowisk przeprowadzano loterię fantową. Rozrzucano w tłum drobne podarunki, a także tabliczki, które wymieniano na gotówkę lub ubranie. Podarunki mogły mieć wesoły charakter, a wygraną był np. zestaw 10 much, kura. Zdarzały się jednak nagrody wielkiego kalibru: 10 słoni, czy domek wiejski.
Wewnętrzne poczucie winy uszkadza układ immunologiczny.
Mnisi klasztorów do tego stopnia parali się magią, że w 511 roku synod potępił uprawiane przez nich praktyki. Natomiast synod w Laodycei pod koniec IV w. nakazał wykluczać z kościoła tych, którzy noszą amulety.
W starożytnym Egipcie symbol ryby
oznaczał „nienawiść”.
Św. Hieronim został ostro skrytykowany przez Rufina za mało smaczne stwierdzenie, iż Bóg ma teściową.