Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

Owczarczak

Zamieszcza fakty od: 24 lutego 2014 - 23:27
Ostatnio: 7 marca 2016 - 22:29
  • Faktów na głównej: 35 z 42
  • Punktów za fakty: 1421
  • Komentarzy: 2
  • Punktów za komentarze: 2
 
Wewnętrzne poczucie winy uszkadza układ immunologiczny. – Wewnętrzne poczucie winy uszkadza układ immunologiczny.
Mnisi klasztorów do tego stopnia parali się magią, że w 511 roku synod potępił – Mnisi klasztorów do tego stopnia parali się magią, że w 511 roku synod potępił uprawiane przez nich praktyki. Natomiast synod w Laodycei pod koniec IV w. nakazał wykluczać z kościoła tych, którzy noszą amulety.
W starożytnym Egipcie symbol ryby oznaczał 'nienawiść'. – W starożytnym Egipcie symbol ryby
oznaczał „nienawiść”.
Św. Hieronim został ostro skrytykowany przez Rufina za mało smaczne stwierdzenie, – Św. Hieronim został ostro skrytykowany przez Rufina za mało smaczne stwierdzenie, iż Bóg ma teściową.
W Sparcie biczowano chłopców u stóp – W Sparcie biczowano chłopców u stóp ołtarza aż do krwi, niekiedy aż do utraty życia. Chłopcy współzawodniczyli w tej praktyce, nie wydając z siebie krzyku ani jęku.
zarchiwizowany
Ciemne szaty nosili kapłani Bellony. – Ciemne szaty nosili kapłani Bellony. Czarnymi szatami posługiwali się egipscy kapłani, owijając nimi krowę-boginię. W IV w.n.e. Sisinnios, biskup nowacjan miał odpowiedzieć na zarzut, dlaczego nie nosi czarnych szat: "Najpierw ty mi powiedz, gdzie to jest napisane, że biskup ma obnosić czarne szaty! (...) No widzisz, w żaden sposób nie możesz udowodnić, że osoba wyświęcona na biskupa ma się ubierać na czarno; a mnie nawet Salomon dodał zachęty mówiąc: 'każdego czasu niech szaty twe będą białe'. Ponadto nawet Zbawiciel, jak to widać w Ewangelii, używał białej szaty. Co więcej, także Mojżesza i Eliasza ukazał apostołom przyodzianych w szaty białe"
Na długo przed wprowadzeniem alfabetu – Na długo przed wprowadzeniem alfabetu Braille'a, jeden z wczesnochrześcijańskich pisarzy, Dydym Aleksandryjski (zwany też Ślepym, IV w.n.e.), uczył się poprzez dotykanie wyżłobionych na tabliczkach znaków literowych.