Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Doktor Stanisław Matulewicz i doktor Eugeniusz Łazowski - spotkanie po latach...

Doktor Stanisław Matulewicz i doktor Eugeniusz Łazowski - spotkanie po latach... – Doktor Stanisław Matulewicz i doktor Eugeniusz Łazowski - spotkanie po latach w Rozwadowie w 2000 roku. Fot. Fundacja KEDYW.

W czasie II wojny światowej Stanisław Matulewicz odkrył, że krew osób zakażonych bakterią Proteus OX19, która była zupełnie niegroźna, w testach wygląda identycznie jak u osób zakażonych śmiertelnym tyfusem plamistym. Obaj lekarze, Łazowski i Matulewicz, rozpoczęli tzw. wojnę immunologiczną z Niemcami, wywołując
 sztuczną epidemię tyfusu plamistego.

 Bakterię Proteus, która nie był szkodliwa, ale wręcz dodatnio wpływała na organizm pacjenta, wstrzykiwali wybranym osobom z objawami grypowymi i bólem głowy. Osoby "zakażone" tyfusem nie miały pojęcia o tym procederze. Dzięki "epidemii" ustały wywózki do prac przymusowych i obozów koncentracyjnych. Umożliwiło to również przetrwanie wojny społeczności żydowskiej w Stalowej Woli.
 Szacuje się, że Łazowski z Matulewiczem uratowali
 przed śmiercią ok. 8 tys. osób.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…

Więcej faktów

Zimą 1209 r. w ramach krucjaty przeciw albigensom, Szymon z Montfort wraz – Zimą 1209 r. w ramach krucjaty przeciw albigensom, Szymon z Montfort wraz ze swoją armią zdobył twierdzę Puisserguier. Żołnierzy broniących twierdzy zabito, a dwóch rycerzy, którzy nimi dowodzili, zabrano do Minerve, gdzie ich obnażono, wyłupiono im oczy, odcięto nosy, uszy i górne wargi. Następnie zostali wyrzuceni w tym stanie z miasteczka. Jeden zmarł z zimna, drugim zaopiekował się pewien biedak.