Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

ksobotka

Zamieszcza fakty od: 9 sierpnia 2020 - 15:57
Ostatnio: 8 maja 2022 - 19:33
  • Faktów na głównej: 25 z 41
  • Punktów za fakty: 599
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
W Kołbasnej w Naddniestrzu (w Mołdawii) znajduje się jeden z największych magazynów amunicji w Europie. To pozostałości po radzieckiej 14 Armii. Szacuje się, że może znajdować się tam 19-20,5 tys. ton amunicji i materiałów wybuchowych. Ich wybuch doprowadziłby do dużej katastrofy ekologicznej w regionie.
Pierwszą oficjalną religią państwową na terenach Rosji był islam. W 922 r. od bagdadzkich przedstawicieli Kalifatu Abbasydów przyjęła je Bułgaria Kamska, zajmująca tereny obecnego Tatarstanu. Do przyjęcia chrześcijaństwa na Rusi doszło dopiero w 988 r.
Zakarpacie to jedyny region Ukrainy, który graniczy z 4 krajami Unii Europejskiej. Zamieszkuje go ponad 150 tys. osób pochodzenia węgierskiego, z których większość ma zarówno paszport ukraiński jak i węgierski, pomimo że zabrania tego prawo Ukrainy.
Górski Badachszan to jeden z najwyżej położonych regionów świata. Stanowi ponad 40% proc. powierzchni Tadżykistanu, ale zamieszkuje go zaledwie 220 tys. osób z 10 mln populacji tego kraju. W regionie znajdują się duże złoża złota, srebra oraz metali ziem rzadkich.
W Mołdawii, w której mieszka 2,6 mln osób, około miliona ludzi ma obywatelstwo rumuńskie. Ponad 75% społeczeństwa stanowią etniczni Mołdawianie, którzy w większości mówią po rumuńsku.
Rosja zanotowała rekordowe rezerwy złoto-walutowe, których wartość sięga prawie 640 mld USD. Dzięki temu Rosja zajmuje już 4 miejsce na świecie pod tym względem. Udział dolara w jej rezerwach jest mniejszy niż złota, którego wartość przekracza 133 mld USD.
W Kazachstanie, który jest najbardziej zlaicyzowanym krajem Azji Centralnej liczba meczetów w ostatnich 30 latach wrosła z 68 w 1991 do blisko 3700 obecnie. Ponad 70% społeczeństwa jest muzułmanami, a oprócz Kazachów islam w tym kraju wyznają m.in. Uzbecy, Tatarzy, Ujgurzy, Dunganie, Kirgizi, Tadżycy, a także Czeczeni i Ingusze.
Kazachstan zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem wydobycia bitcoina. Odpowiada za 18,1% „produkcji” tej kryptowaluty. W ubiegłym roku jego udział nie przekraczał jeszcze 5%.
Pomimo zagrożenia agresją z Rosji, partie prorosyjskie na Ukrainie mają wielu zwolenników. Najpopularniejsza z nich jest 3 siłą polityczną w kraju, a jeszcze w lutym w sondażach uzyskiwała pierwsze miejsce. Jeden z jej liderów Wiktor Miedwiedczuk jest w bliskich relacjach z Władimirem Putinem, który jest ojcem chrzestnym córki ukraińskiego polityka.
Od stycznia do końca października tego roku do Rosji wyjechało 25% populacji Tadżykistanu, w którym mieszka blisko 10 mln osób.