Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

ksobotka

Zamieszcza fakty od: 9 sierpnia 2020 - 15:57
Ostatnio: 19 grudnia 2023 - 20:53
  • Faktów na głównej: 42 z 65
  • Punktów za fakty: 1064
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
Lud Dżuhuri to na całym świecie około 200 tys. osób. Pomimo małej liczebności reprezentuje go kilku dolarowych miliarderów. Kierowali izraelską armią; stali na czele największego bazaru Europy i wybudowali najdroższy hotel nad Morzem Śródziemnym. Kultywują kaukaskie tradycję, mówią w języku zbliżonym do perskiego, ale wyznają judaizm. Zamieszkują obecnie głównie w Azerbejdżanie, Dagestanie oraz Izraelu.
Na obszarze b. ZSRR mieszka około pół miliona rosyjskojęzycznych Koreańczyków. Większość z nich zamieszkuje Uzbekistan i Kazachstan. Trafili tam w 1937 r. kiedy wysiedlono ich z radzieckiego Dalekiego Wschodu ze względu na podejrzenia o szpiegostwo na rzecz Japonii. Po wojnie wielu z tych Koreańczyków wzięło udział w budowaniu struktur państwowych Korei Północnej.
Nachiczewańska Republika Autonomiczna jest oddalona od reszty Azerbejdżanu o 40 km. Oddzielają ją tereny prowincji Sjunik, w południowej Armenii. Nachiczewańska Republika Autonomiczna jest jednocześnie największa eksklawą w Azji oraz najbardziej zmilitaryzowaną na świecie. Stacjonuje tam 1/3 wojska Azerbejdżanu.
Zakarpacie, najbardziej na zachód wysunięty region Ukrainy jest sercem ukraińskich przemytników. Oprócz tuneli i śmigłowców, angażowali do przemytu papierosów nawet ambasadę na Słowacji. Mąż jednej z pracownic ambasady został w 2016 r. schwytany na granicy węgierskiej z 60 tys. paczkami papierosów w busie. Do momentu schwytania zdążył zrealizować 19 kursów pod pozorem przewożenia poczty dyplomatycznej.
Mołdawia, choć nie leży nad morzem, posiada port morski. Wszystko to dzięki dostępowi do Dunaju, którym w dolnej części biegu żeglują statki morskie. Mołdawia ma 570 metrów brzegu Dunaju, nad którym zlokalizowany jest port w Giurgiulesti. Port powstał w 2006 r. dzięki specjalnej umowie Mołdawii z Ukrainą, która udzieliła dostępu do rzeki. Teraz port ma swój udział w transporcie ukraińskiego zboża na globalne rynki.
Według oficjalnych danych w Mołdawii mieszka 2,6 mln mieszkańców. Jednocześnie z danych tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych wynika, że nawet 1,25 mln obywateli Mołdawii może mieszkać poza granicami kraju.
Kazachstan zajmuje 12 miejsce pod względem zasobów ropy naftowej na świecie. Pomimo tego w kraju dochodzi do braków paliwa na stacjach benzynowych. W niektórych regionach w kwietniu sprzedawano je nawet na kartki. Powodem jest fakt, że paliwo w Kazachstanie było najtańsze na całym obszarze poradzieckim i aktywnie przemycano je poza granice kraju.
W Kazachstanie ożywa dyskusja związana z obawami o separatyzm ze strony rosyjskojęzycznej ludności. Jednym z czynników sprzyjającym rozwojowi tego zjawiska jest słaba znajomość kazachskiego wśród innych narodów zamieszkujących Kazachstan. 80% mieszkańców deklaruje znajomość języka kazachskiego, ale zaledwie połowa z nich używa go w codziennym życiu. Najsłabiej znającą kazachski grupą etniczną są lokalni Polacy – tylko 22% z nich twierdzi, że zna państwowy język.
Ponad połowa światowej produkcji uranu przypada na Azję Centralną. Za 45% odpowiada Kazachstan, a kolejne 7% Uzbekistan. Najsilniejszą pozycję w regionie ma koncern rosyjski Rosatom, ale udziały w złożach mają również koncerny chińskie, francuskie, kanadyjskie oraz japońskie.
Kazachstan jest jednym z najbardziej zasobnych krajów na świecie w surowce energetyczne. Pomimo tego, tej zimy dotknął go poważny kryzys energetyczny. 19 z 37 działających elektrociepłowni jest zagrożonych awariami – wskazują dane lokalnego resortu energetyki W tym sezonie na niektórych obiektach czarny scenariusz już się spełnił, w wyniku czego w 30 stopniowym mrozie 150 tys. miasto zostało pozbawione ogrzewania.